Interviews

click here to view by show
click here to view by surname

Tom Debenham (co-visual effects supervisor) - Life
James McQuaide (executive producer / VFX supervisor) - Underworld: Blood Wars
Doug Chiang (production designer) - Rogue One: A Star Wars Story
Jon Spira (Director) - Elstree 1976
Todd Haberman (composer)
Ben Simpson (Founder) Arrogant Pixel
Nima Fakhara (composer)
Tim Wynn (composer) - XCOM 2
Cris Velasco (composer) - Assassin's Creed Unity: Dead Kings
Grégory Levasseur (Director) - The Pyramid
Michael Bartlett (Director) - Treehouse
Olivier Deriviere (Composer)
Louise Dearman (Musical Theatre Performer)
Tyler Bates (Composer)
Ali Cook (Magician / Actor)
Stephanie Leonidas (Irisa Nyira) - Defiance
Garry Schyman (composer) - BioShock: Infinite
James Hannigan (co-composer) - Dead Space 3
Nathan Furst (composer) - Act of Valor
Jack Zipes (Fairy Tale Expert) - Grimm
Kevin Connor (Director) - The Land That Time Forgot
Robert Picardo (The Doctor) - Star Trek: Voyager
Dave Marshall (editor) - Dark Horse Digital
Brent Lambert (set designer) - Immortals
Lorne Balfe (composer) - Assassin's Creed Revelations
Scott Farrar (Visual Effects Supervisor) - Transformers: Dark of the Moon
Christian Henson (Composer) - The Devil's Double
Anna Silk (Bo) - Lost Girl
Nicolas Ridley (Author) - Godfrey's Ghost
Stuart Hancock (composer) - Hawk
David Arnold (composer): The Voyage of the Dawn Treader
Eliza Dushku (Echo) - Dollhouse
Ladi6 (Hip-Hop/Soul Singer/Songwriter)
Loz Doyle (Producer, TT Games) - LEGO Harry Potter
John Underkoffler (science and technology advisor) - Minority Report
Cyclonious (Hip-Hop Singer / Songwriter)
DJ Roast (Hip-Hop DJ / Producer)
Jung-won Shin (Director) - Chaw
Catherine Mary Stewart (Regina) - Night of the Comet
Iron Braydz (Hip-Hop Singer / Producer)
Krystatic (Singer / Songwriter)
Simon Furman (Comic Book Writer) - Transformers
Steg G (Hip-Hop DJ / Producer)
Tricksta (Hip-Hop DJ / Producer) - UK Runnings
Jonathan Green (Author) - Fighting Fantasy
Mark Tonderai (Writer / Director) - Hush
Toby Wilkins (Director) - Splinter
Pascal Laugier (Director / Writer) - Martyrs
Jeff Bridges (Clayton Harding) - How to Lose Friends and Alienate People
Simon Pegg (Sidney Young) - How to Lose Friends and Alienate People
Liam Neeson (Bryan Mills) - Taken
Anna Faris (Shelley Darlingson) - The House Bunny
Robert Downey Jr. (Kirk Lazarus) - Tropic Thunder
Jack Black (Jeff Portnoy) - Tropic Thunder
Ben Stiller (Director / Writer / Actor) - Tropic Thunder
Lee Pace (Roy) - The Fall
Bukola (singer / songwriter)
M. Night Shyamalan (Director) - The Happening
Soul:ID (Afropean Soul band)
John Carpenter (Director) - Various
Patrick Dempsey (Tom) - Made of Honour
Michelle Monaghan (Hannah) - Made of Honour
Casper Van Dien (Johnny Rico) - Starship Troopers 3: Marauder
Colm Meaney (Tommy Cassidy) - Three and Out
Andreas Kossak (Co-Writer / Producer) - Cyxork 7
Kevin Spacey (Micky Rosa) - 21
Kate Bosworth (Jill Taylor) - 21
Jim Sturgess (Ben Campbell) - 21
Marjane Satrapi (Writer / Director) - Persepolis
Rob Cohen (Director) - The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Dennis Quaid (Thomas Barnes) - Vantage Point
Matthew Fox (Kent Taylor) - Vantage Point
Pete Travis (Director) - Vantage Point
Rhianna Pratchett (Writer) - Overlord: Raising Hell
Robert Rodriguez (Writer/Director) - Planet Terror
Rose McGowan (Cherry) - Planet Terror
Jonathon Lloyd Walker (Rankol) - Flash Gordon
Jack Coleman (Noah Bennet) - Heroes
Noah Gray-Cabey (Micah Sanders) - Heroes
Keith R.A. DeCandido (author) - Various
Tobin Bell (Jigsaw/John) - Saw IV
Charlie Cox (Tristan) - Stardust
Dirk Maggs (Director) - Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Sue Adams and James Thrift (Douglas Adams's sister and half-brother) - Dirk Gently's Holistic Detective Agency
Dr. Brian Cox (science consultant) - Sunshine
Cassandra Clare (author) - City of Bones
Clive Barker (creator) - Jericho
Michael Bay (director) - Transformers
Josh Duhamel (Captain Lennox) - Transformers
Megan Fox (Mikaela Banes) - Transformers
Bobcat Goldthwait (writer / director) - Sleeping Dogs
Michael McAlister (visual effects supervisor) - Eragon
Ed Speleers (Eragon) - Eragon
Santiago Cabrera (Isaac) - Heroes
Milo Ventimiglia (Peter Petrelli) - Heroes
Adrian Pasdar (Nathan Petrelli) - Heroes
Greg Grunberg (Matt Parkman) - Heroes
Ali Larter (Niki Sanders) - Heroes
Masi Oka (Hiro Nakamura) - Heroes
Tim Kring (executive producer) - Heroes
Mark Duffield (Director) - Ghost of Mae Nak
Tom Baker (The Doctor) - Doctor Who
Michael Ironside (Henry) - Reeker
Dave Prowse (Darth Vader) - The Star Wars movies
Brooke Burgess (Writer / Director) - Broken Saints
Warwick Davis (Wicket the Ewok and other characters) - The Star Wars movies
Mario Routi (Author) - Orizon: The Flame of the White Sun
John Huff (co-writer / director) - Cyxork 7
Alice Krige (Borg Queen) - Star Trek
Alexandre Aja (director) - The Hills Have Eyes
Patricia Quinn (Magenta) - The Rocky Horror Picture Show
Halle Berry (Storm) - X-Men: The Last Stand
Ian McKellen (Magneto) - X-Men: The Last Stand
Hugh Jackman (Wolverine) - X-Men: The Last Stand
Rebecca Romijn (Mystique) - X-Men: The Last Stand
Eric Stoltz (Howard Thomas) - The Triangle
Neil Williamson (author) - The Ephemera
Roberto Bacalski (Clever Bill Emory) - Cyxork 7
Marg Helgenberger (Catherine Willows) - CSI
Paul McGillion (Dr. Carson Beckett) - Stargate: Atlantis
Joss Whedon (creator/director) - Serenity
Nathan Fillion (Captain Malcolm Reynolds) - Serenity
Peter Chung (creator/director) - Aeon Flux
Summer Glau (River) - Serenity
Elisabeth Harnois (Christina Nickson) - Point Pleasant
Adam Baldwin (Jayne) - Serenity
Yoda - The Star Wars movies
Dirk Maggs (Director) - Hitchhiker's Guide to the Galaxy audio dramas
Hayden Christensen (Anakin Skywalker) - Star Wars: Revenge of the Sith
George Lucas (creator/director) - The Star Wars movies
Karl Urban (John Grimm) - Doom
Jonathan Frakes (Willam T. Riker/Director) - Star Trek: Insurrection
Genndy Tartakovsky (Writer/Director) - Star Wars: Clone Wars
Torri Higginson (Dr. Elizabeth Weir) - Stargate: Atlantis
Tom Woodruff, Jr. & Alec Gillis (Creature Effects) - Alien Vs. Predator
Bobby Lento (Talon Hawk) - Have Sword Will Travel
Alan Tudyk (Sonny) - I, Robot
Robert K Ressler (criminologist) - The X-Files
Dennis Muren (visual effects supervisor) - The Star Wars movies
John Ainsworth (producer/director) - Big Finish Productions
Natasha Henstridge (Sil) - Species
Reiko Aylesworth (Michelle Dessler) - 24
Kiefer Sutherland (Jack Bauer) - 24
Paul Blackthorne (Stephen Saunders) - 24
Will Smith (Del Spooner) - I, Robot
Howard Gordon (executive producer/writer) - 24
Spencer Banks (Simon Randall) - Timeslip
Angela Cartwright (Penny Robinson) - Lost in Space
Jean-Baptiste Andrea (co-writer/director) - Dead End
Jennifer Garner (Sydney A. Bristow) - Alias
Phil Leirness (director) - Spectres
Dean Haglund (Ringo Langly) - The X-Files
Peta Wilson (Mina Harker) - The League of Extraordinary Gentlemen
William Dufris (voice actor) - Various
Alyson Hannigan (Michelle Flaherty) - American Pie - The Wedding
Ray Wise (Jack Taggart) - Jeepers Creepers 2
Ang Lee (director) - Hulk
Mike Fink (Visual Effects Supervisor) - X-Men 2
Nick Landau & Vivian Cheung (proprietors) - Forbidden Planet
Tony Curran (Rodney Skinner - an invisible man)
- The League of Extraordinary Gentlemen

Danny John-Jules (The Cat) - Red Dwarf
Hans Zimmer (composer) - The Ring
Jim Vickers (stunt co-ordinator) - Equilibrium
Warren Ellis (writer) - Various
Adam Busch (Warren) - Buffy the Vampire Slayer
Danny Strong (Jonathan) - Buffy the Vampire Slayer
Tom Lenk (Andrew) - Buffy the Vampire Slayer
David J Howe (Publisher) - Telos Publishing
Sarah Clarke (Nina Myers) - 24
Vincent Kartheiser (Connor) - Angel
Andy Hallett (Lorne) - Angel
Gary Foster (producer) - Daredevil
Chase Masterson (Leeta) - Star Trek: Deep Space Nine
Andrew Robinson (Elim Garak) - Star Trek: Deep Space Nine
Ed Stradling (DVD documentary producer) - Doctor Who: Earthshock
James Doohan (Montgomery 'Scotty' Scott) - Star Trek
Walter Koenig (Pavel Chekov) - Star Trek
Michael J Bassett (writer/director) - Deathwatch
Darren Walsh (writer/director) - Angry Kid
Clare Kramer (Glory) - Buffy the Vampire Slayer
Stephen Walker (managing director) - Product Enterprises
Chris Jones (marketing manager) - Vivid Imaginations
Xander Berkeley (George Mason) - 24
Alan Martin (Writer) - Tank Girl
Alex McDowell (Production Designer) - Minority Report
Van Ling (DVD Producer - Star Wars: Attack of the Clones
Leela & Amy Talk Men - Futurama
New York Robotic Organised Crime Syndicate - Futurama
Pete Hewitt (Director) - Thunderpants
Mark Lutz (Groosalugg) - Angel
Johnny Depp (Inspector Abberline) - From Hell
Allen Hughes (Co-Director) - From Hell
Alice Krige (Borg Queen) - Star Trek: Voyager
John Keel (Author) - The Mothman Prophesies
Richard Gere (John Klein) - The Mothman Prophesies
Ed Bishop (Ed Straker) - UFO
Thora Birch (Liz) - The Hole
Peter Weller - Various
Scott Bakula (Captain Archer) - Enterprise
Robert Carlyle - Various
Van Ling (DVD Producer) - Star Wars: The Phantom Menace
Katharine Isabelle (Ginger Fitzgerald) - Ginger Snaps
David X. Cohen (executive producer) - Futurama
Gerry Anderson (Thunderbirds etc)
Christopher Judge (Teal'c) - Stargate SG-1
Mac McDonald (Captain Hollister) - Red Dwarf
Richard Dean Anderson (Colonel Jack O'Neill) - Stargate SG-1
Amanda Tapping (Major Samantha Carter) - Stargate SG-1
Anthony Daniels (C3PO) - The Star Wars movies
Simon West (Director) Tomb Raider

click here to view by show
click here to view by surname